Kolibki - Gdynia - Grelownia

GRELOWNIA
www.grela.eu
Przejdź do treści

Kolibki - Gdynia

Grelografia
Z Wikipedi:
Kolibki (kaszb.  Kòlibczi, niem. Koliebken) – osiedle w Gdyni, w dzielnicy Orłowo położone nad potokiem Kolibkowskim. Obszar osiedla obejmuje południową część dzielnicy Orłowo i znajduje się bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim granicząc od południa z Sopotem (granica na rzece Swelina). We wrześniu 1939 na pozycjach pod Kolibkami prowadził ciężkie walki obronne 2 Morski Pułk Strzelców.
Przy alei Zwycięstwa (stanowiącej ciąg głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta i dzielącej, wespół z linią kolejową SKM, osiedle na część zachodnią i wschodnią) znajduje się na wysokości stacji benzynowej „Pomnik Obrońców Gdyni 1939” – umiejscowiony na tarasie widokowym, z którego rozpościera się widok na Zatokę Gdańską. Po stronie zachodniej (na zalesionych wzgórzach morenowych) znajdują się tor motocrossowy i pozostałości po niemieckich stanowiskach baterii przeciwlotniczej składającej się z umocnionych stanowisk pod 8 armat, budynku koszarowego i stanowiska wieży dalmierza.
Ode mnie:
Mam wstręt do wody. Hydrofobię. Nie trawię zbiorników większych niż kubek z kawą. Nie obmywał rąk wodą święconą i nie zażywam kąpieli poza tą bożonarodzeniową. Dlatego chętnie poszedłem na spacer po kolibskim terenie zielonym. A wieża widokowa wspaniale pokazała mi całą okolicę Trójmiasta. Zapraszam do galerii.
Wróć do spisu treści